Plastik Kartların Hayatımızdaki Yeri

Plastik kart kullanımının hızlı bir şekilde yaygınlaştığı günümüz teknoloji çağında, her alanda kullanılan plastik kartlar firmaların müşterilerini yakından takip etmelerini kolaylaştırmakta ve personel takibinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Öğrenciler ve firma çalışanlarının kimlik kartlarından müşteri kartlarına, hediye kartlardan üyelik kartlarına kadar birçok alanda plastik kart kullanılmaktadır. Manyetik bantlı kart, Barkodlu kart, Çipli kart, Proximity kart, Mifare kart gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

 KİMLİK KARTLARI

Öğrenciler için hazırlanan kimlik kartı olarak başlayan plastik kart kullanımı, teknolojinin gelişmesi ile birçok yazılımın yüklendiği kartlar haline gelmiştir. Yemekhaneden kütüphaneye, kantinlerden ulaşım ve kültürel etkinliklere kadar plastik kartlar kullanılmakta, gerek öğrenciler gerekse yönetim için kartlara yapılan otomatik yüklemeler hayatı kolaylaştırmaktadır.

Firmaların işçileri ve personeli için çıkardığı plastik kimlik kartları, personel giriş çıkışlarını ölçen ve devamlılığı denetleyen bir sistem olmuştur. Böylece giriş çıkışlar otomatik olarak takip edilmekte, denetim çok rahat yapılabilmektedir.

 MÜŞTERİ KARTLARI

Hayatın vazgeçilmezi olan plastik kartlar, firmaların müşterilerine verdiği plastik kart ile kullanım alanı daha da yaygınlaşan ve firma reklamını en iyi yapan araçlar olmuştur. Müşteri kartları ile başta bankalar olmak üzere firmalar müşterilerini takip edebilmekte, müşteri sadakati için önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Firmalar kartlarını kullanan müşterilere alışverişler esnasında promosyonlar sunmakta, bankalar hediye puan vererek müşteri sadakatini sağlamaktadır.

İndirim kazanmak veya hediye para kazanmak müşterilerin işine gelmekte, firmalar da kartlarını kullanan müşteriler sayesinde reklamlarını yaparak müşteri kitlesini korumaktadır. Son derece güvenli ve kullanışlı olan plastik kartlar kredi kartına benzeyen silikon çipli kartlardır. Plastik kart üretim sektöründe her geçen gün çeşitleri çoğalmakta ve bir yenisi eklenmektedir.

HEDİYE KARTLARI

Özellikle perakende sektöründe mevcut müşterileri elde tutmak ve yeni müşteriler kazanmakta kullanılmaktadır. Plastik kart kullanımında önemli bir yeri olan hediyelik kartlar önemli bir satış aracıdır. Etkili bir pazarlama için büyük firmaların kullandığı hediyelik kartlar sadık müşteri kazanmada önemli rol oynamakta, adeta müşterileri firma referansı haline getirmektedir. Hediye kart sahibi olanlar kartlarını kullanmakta, ürün ve hizmet tanıtımını firmayı tanımayanlara en iyi şekilde anlatmaktadır. Hediyel kart kullananlarda ürün iadesinin daha az olduğu bir gerçektir. Hediye kartlar aynı zamanda turizm, GYM-SPA, bireysel hizmetler ve servislerde de kullanılmakta, gerek firma gerekse müşteri için kazançlı olmaktadır. Müşteriler harcadıkça puan biriktirerek tasarruf etmekte, sadık müşteri olarak kartını kullanmaya devam etmektedir.

 ÜYELİK KARTLARI

Üyelik sistemi ile çalışan işletme, spor salonları, kulüp ve dernekler firmalarına özel üyelik kartları ile üyelerinin aktivitelerini yakından takip etmektedir. Her bir üyenin ne zaman giriş çıkış yaptığından işletmelerinde neler yaptığına kadar tüm aktiviteler kontrol edilmekte, üye kartı sistemi sayesinde tüm aktivite bilgilerine saniyeler içinde ulaşılmaktadır. Plastik kart olan üye kartları ile yakından takip edilen müşterilerin ödemelerini takip etmek te çok kolaydır. Böylece firmalar müşterilerine özel olduklarını hissettirerek e-mail ve sms ile yeniliklerden ve duyurulardan onları haberdar etmektedir.

Üyelerin bu kadar yakıdan takip edilmesi üyeye özel hizmetleri de beraberinde getirdiğinden bu durumda hem üye hem de firma memnun olmakta, firmalar üye takibini raporlayabilmektedir. İndirim ve kampanyalardan haberdar olmak üye kartı ile anında gerçekleştiğinden üyeler hizmetten son derece hoşnut olurken, üyeliklerini temsilen taşıdıkları kartları bir belge olarak kullanabilmektedir.

Hemen her sektörde son derece yaygın bir şekilde kullanılan plastik kartlar oldukça fonksiyonel olup, gerek kullanıcı gerekse kart sahibi firma açısından da büyük kolaylık sağlar.