RFID KARTLAR

Mifare kartlar esnek ,yüksek güvenliğe haiz, sitilist temassız plastik kartlardır. Bu kartların özelliği, mifare okuyuculara sinyal gönderen bir çipin  kartın içine gömülü olmasıdır.

Mifare kartların bir çok kişi tarafından özellikle bilet ve düşük miktarlardaki finansal işlemlerde tercih etmesi bu tip kartların popüleritesini arttırmıştır.

Mifare kartlar ISO/IEC 14443 norm ve standartları doğrultusunda 13.56 Mhz iletişim frekansına sahiptir.Diğer proximity kartlar gibi mifare kartta yaklaşık 10 cm lik okuyucu mesafesi sınırları içerisinde aktivasyon sağlamaktadır.

Çalışma Mekanizması

Mifare, haberleşme gibi bilgi gönderim ve alımını sağlayan anten ve bilgi depolamasını sağlayan, antene entegre çip (IC internal circut) olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır.

IC; Segmentlere bölünmüş ve güvenlik mekanizmasınca korumalı bir hafızaya sahip olup Access kontrol sistemlerinde kullanılmaktadır.

Kullanıcı, 10 cm yi geçmeyen bir mesafeden kartını okuyucuya okutur ve kart ile okuyucu arasında bir iletişim sağlanır.Kart tarafından gönderilen kod okuyucu tarafından tanımlanır.Kart ve okuyucu arasında kurulan iletişim şifreli olması sebebiyle yüksek güvenlik özelliğine sahiptir.

Mifare Kart Güvenlik Özellikleri:

-Mifare kartlar  saldırıları önleyen 3 geçişli güvenliğe sahiptir.

-Her sektöre girilen bilgi 48 bitlik anahtar ile korunmaktadır.

-Mifare kart ile okuyucu arasındaki işlem şifrelenmiştir.

-Kart ,toz gibi zorlu dış etkenlerden etkilenmemektedir.

Mifare Kart Seçenekleri

MIFARE Classic

Okuma / yazma kabiliyeti ve ISO 14443 uyumluluğu ile 13.56 MHZ frekans aralığında çalışan temassız akıllı kart IC’lerin öncüsüdür. Toplu taşıma, erişim yönetimi, çalışan kartları ve kampüslerde çok sayıda uygulamada kullanılarak temassız işlemler devrini başlattı.

Temassız kart teknolojisinin yaygın kabulü ve MIFARE Classic ürün ailesinin olağanüstü başarısını takiben, uygulama gereksinimleri ve güvenlik ihtiyaçları sürekli arttı. Bu nedenle, güvenlikle ilgili uygulamalarda artık MIFARE Classic kullanılması önerilmemektedir. Maksimum güvenliğin sağlanması gerektiği alanlarda kullanılmak üzere  Mifare Classic EV1 sahneye çıkmaktadır.

MIFARE Classic EV1

MIFARE Classic EV1, MIFARE Classic ürün ailesinin en gelişmiş gelişimini temsil eder ve önceki tüm sürümlerin gereksinimlerini ve görevlerini başarıyla yerine getirir. Farklı uygulama ihtiyaçlarına hizmet eden 1K ve 4K’lık  bellek seçenekleri sunulmaktadır.

Özellikler:

ISO / IEC 14443 Tipi A 1-3 uyumlu
7 bayt benzersiz tanımlayıcı (7B UID) veya 4 bayt benzersiz tanımlayıcı (4B NUID) ile kullanılabilir
Optimum fiyat – performans oranı
1 KB veya 4 KB EEPROM
Önceki versiyona sahip kart ve okuyucu uyumluluğundan dolayı sıfır altyapı maliyeti
Bellek erişim koşulları serbestçe programlanabilir
Gerçek Rasgele Sayı Üreticisi
Rasgele kimlik desteği (7 Byte UID sürümü)
NXP® Özgünlük Kontrolü desteği
200.000 döngü kodlama (100.000 döngü yerine)

MIFARE Ultralight

Sistem entegratörlerine zamana dayalı, bölgeye dayalı veya çoklu yolculuk biletleri ve tek kullanımlık bilet dahil olmak üzere komple sistem çözümleri için maksimum esneklik sağlayan üç aile üyesinden oluşmaktadır. Sistem sağlayıcıları, Mifare Ultralight ile Güvenli bir altyapı zemininde Tek Seferlik Tanımlama (UID) ve Bir Zamanlı Programlanabilir (OTP) tekrar kullanılabilir olmayan sınırlı kullanımlı biletler sunabilir.

NXP MIFARE Ultralight tabanlı biletler, toplu taşıma, sadakat kartları ve etkinlik biletleri gibi düşük maliyetli, yüksek adetli uygulamalar için ideal olup, manyetik bant veya barkod yerine temassız uygulamaya geçiş aracı  olarak hizmet eder. Sınırlı, Tek seferlik kullanımlar için temassız MIFARE Ultralight IC’lerin piyasaya sürülmesi, sistem kurulum ve bakım maliyetlerinin düşmesine yardımcı olur. MIFARE Ultralight ürünleri mevcut sistemlere kolayca entegre edilebilir. Standart kağıt bilet satış cihazları bile bu uygulamalar ile uyumlu çalışır hale getirilebilir.

Özellikler:

ISO / IEC 14443 A 1-3 uyumlu
NFC uyumlu
Çalışma mesafesi 10 cm’ye kadar
Çalışma frekansı  13.56 MHz
106 Kbit / s veri aktarımı
Programlanabilir ‘Salt okunur’ kilitleme fonksiyonu
100.000’e kadar tekli yazma işlemi:
MIFARE SAM AV2 tabanlı güvenlik yöntemleri desteği
7 bayt UID – benzersiz tanımlayıcı (ISO / IEC 14443-3’e göre kademeli seviye 2)

MIFARE DESFire

Çipin ana özellikleri DESFire adıyla gösterilir – İsmindeki “DES”, iletim verilerini güvenceye almak için DES, 2K3DES, 3K3DES ve AES donanım şifreleme motorlarının kullanımını ifade eder; “Fire” ise “Hızlı (Fast), Yenilikçi(Innonative, Reliable, Enhanced )” nin kısaltmasıdır.

MIFARE DESFire ailesi MIFARE DESFire EV1 ve MIFARE DESFire EV2 ürünlerinden oluşur ve güvenilir, birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir temassız akıllı kart çözümleri oluşturan çözüm geliştiricileri ve sistem operatörleri için ideal bir çözümdür. Kimlik, erişim, sadakat ve mikro ödeme uygulamalarında akıllı kart çözümleri sunmaktadır. MIFARE DESFire, hızlı ve son derece güvenlidir. Esnek bellek organizasyonu gereksinimlerine tamamen uygundur ve mevcut temassız altyapılarla birlikte kullanılabilir.

Anahtar uygulamalar

Gelişmiş toplu taşıma
Erişim yönetimi
Kapalı devre mikro ödemeler
Kampüs ve öğrenci kimlik kartları
Sadakat programları
Devlet sosyal hizmet kartları

Mifare Plus

Temassız akıllı kart uygulamalarına AES güvenlik kriterini getirir. Standart Mifare Classic donanımları kolaylıkla Mifare Plus ile birlikte çalışmak üzere güncellenebilir .Güvenlik güncelleştirmesinden sonra MIFARE Plus global standartlara dayanan kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve şifreleme için AES güvenliğini kullanır.

Temel özellikler

MIFARE Classic 1K / 4K ile uyumlu
Ortak Kriterler EAL4 + sertifikalı
Erişim koşullarına serbestçe konfigüre edilebilir
ISO / IEC 14443-3 UID’leri destekler (4 bayt NUID, 7 bayt UID)
İsteğe bağlı Rasgele Kimlik desteği
Çok sektörlü kimlik doğrulama, Çoklu blok okuma ve yazma
Anahtarlar, MIFARE Crypto1 tuşları (sektör başına 2 x 48 bit) veya AES tuşları (2 x 128 bit / sektör) olarak depolanabilir.
Tam sanal kart konsepti
Yakınlık kontrolü
848 kbit / s’e kadar iletişim hızı

Mifare Kart Kullanım Avantajları

 • Yüksek İşlem Hızı

  10 cm lik okuma mesafesi sayesinde kullanıcısına “ dokun ve geç” rahatlığı sağlamaktadır.

 • Arttırılmış Güvenlik

  İşlem ve bilgi depolama esnasındaki güvenli şifreleme sistemi kartın yetkisiz kişilerce kullanılmasını önler.Bu özellik mifare kartların kopyalanmasını gerçek anlamda zorlaştırır. 15 farklı işlem yapabilme kapasitesine sahip olan Mifare kartlar kullanıcısına farklı işlemler için farklı karta olan ihtiyacı ortadan kaldırarak efektif kullanım sağlar.

 • Yüksek Verim ve Düşük Maliyet

  Nakit kullanım ve nakit işlem maliyetlerini düşürür.

 • Multi Interface (Hybrid)

  Bazı  mifare kartlar kontaklı ve kontaksız özelliğinin aynı kart yapısı içinde barındırabilme olanağı sayesinde kullanıcısına kartını farklı interface lerde kullanma kolaylığı ve konforu sağlamaktadır.

 • İyileştirilmiş Müşteri Memnuniyeti

  Basitleştirilmiş satın alma işlemleri, arttırılmış müşteri memnuniyeti.

Mifare Kart Uygulama Alanları

Etkinlik Bileti – Mifare kartlar etkinlik bileti özelliği sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir.Stadyum,Fuar Eğlence parkı giriş bileti gibi birçok benzer alanda kullanım olanağı sağlar.

Toplu Taşıma -Mifare kartlar toplu taşıma alanında bir devrim yaratmıştır. Çoklu uygulama özellikleri sayesinde kullanıcıların farklı istikametler ve alternatif toplu taşıma araçlarından yararlanmalarına olanak sağlar.

Sadakat Uygulamaları – Kullanıcılar kartlı alışverişlerinden  indirimlere sahip olabilir,para puan toplayabilirler. Kullanıcı, kartı ile yapmış olduğu harcamalarından biriken puan ve para puanlarını sonraki  harcamalarında kullanmak üzere kartlarında biriktirebilirler.

Finansal İşlemler – Kart kullanıcıları Oteller,Mağazalar,vs gibi farklı ödeme noktalarında hızlı ve güvenli ödemenin sunmuş olduğu rahatlık ve avantajlarından  faydalanabilirler.

Access Kart – Şifrelendirilmiş Mifare kartlar, iş yeri çalışanları tarafından kartlı geçiş sistemlerinde kullanılabilir,kısıtlandırılmış alanlara giriş yetkisi sağlar,PC Network ,data dosyaları,yazılım gibi sınırlı yetkilerle donatılmış güvenli alanlara giriş olanağı sağlar.

Oyun – NFC uyumlu cihazlar kart sahibine oyun masası ile kart arasındaki iletişimi sorunsuzca sağlar, kart kullanıcısına kartına oyun skorlarını,kredilerini,ve benzer işlemleri kolaylıkla depolamasına olanak verir.

Mifare kartlar sağladıkları minimum işlem zamanı,dolandırıcılığın minimize edilmesi  gibi sunmuş olduğu avantajlar sayesinde toplu taşımacılık,kartlı geçiş sistemleri ve elektronik cüzdan gibi uygulamalarda dünyada en fazla tercih edilen ve büyümeye devam eden sistem olmaktadır.